Recenze

17.1.2024 19:00 Chomutov, Městské divadlo, Boženy Němcové 552/32

Dobrý den,
děkuji za zprostředkování včerejšího koncertu. Jednalo se opravdu o vysoký
umělecký zážitek. První půlka byla taková všehochuť, chvíli poklidná,
chvíli bláznivá – opravdu crazy oslava Mr. Shakespeara. Druhá půlka už byla
umírněnější, doplněná o kostýmy, choreografie a mně osobně byla
sympatičtější. Výkony všech účinkujících byly fantastické a písně Daniela
Fikejze jim daly možnost vyniknout. Jsem rád, že jsme tento mimořádný
koncert mohli uvést u nás v Chomutově.

Od: Bc. Václav Mock - KULTURA A SPORT CHOMUTOV s.r.o. <
divadloprogram@kultura-sport.cz>Radmila Hrdinová, Právo

30. 7. 2022

"Včerejší představení Koncert pro Mr. Shakespeara bylo divadelním a hudebním zážitkem. Byl to William Shakespeare 21. století, živý proud zhudebněných monologů, dialogů i básní, jak je asi podobně zažívali londýnští diváci v The Globe. Ocenil jsem pestrost hudebních stylů, herecké výkony (zaujal mě Jan Sklenář), skvělou kapelu, mnoho hříček a několik scénických nápadů (Bob Marley se proměnil v Shakespeara, na konci se objevil sám Mistr v nadživotní velikosti). Bylo plno a diváci nadšení !"

prof. Jiří Holý, Univerzita Karlova

"Ta první půlka je - na mě - až dost velká palba, ale ta druhá je skvělá! Je to jako dobrý muzikál"

Prof. Martin Hilský, překladatel a nejznámější český shakespeareolog

Daniel Fikejz uvedl svůj životní projekt Koncert pro Mr. Shakespeara

Letní shakespearovské slavnosti, jichž je deník Právo hlavním mediálním partnerem, uvedly originální hudebně-scénický projekt skladatele Daniela Fikejze a režiséra Filipa Nuckollse Koncert pro Mr. Shakespeara. Premiéru měl v pátek 29. července na nádvoří Hudební akademie múzických umění v Lichtenštejnském paláci na pražském Malostranském náměstí.

Daniel Fikejz se Shakespearovými texty zabývá více než tři desetiletí a na svém kontě má šestadvacet inscenací s deseti různými režiséry, Z této spolupráce vznikla řada nádherných písní, z nichž zhruba tři desítky vybrali tvůrci na program Koncertu pro Mr. Shakespeara.

Publiku je představili herci a zpěváci Richard Tesařík, Jan Sklenář, Milan Malinovský a Matěj Štrunc a herečky a zpěvačky Jitka Čvančarová, Kateřina Pechová, Iva Marešová a Lucie Palonciová, a to za doprovodu skvěle hrající Kapely osamělých srdcí Williama Shakespeara pod vedením Daniela Fikejze. Jemu patřila i první písnička šaška Festeho z Večera tříkrálového v originální jazykové verzi.

Střídání jazyků

Libozvučnou Shakespearovu angličtinu střídaly české překlady, většina z nich z pera Martina Hilského. A to nejen v hudební podobě, ale i v citacích monologů, dialogů či jednotlivých bonmotů ze Shakespearových her. A to ve většinou vtipném zřetězení. K vrcholům večera patřil Merkuciův monolog o královně Mab z Romea a Julie v energickém podání Jana Sklenáře, který zaujal i lyrickým přednesem zhudebněného Sonetu 71 a v druhé polovině ohnivým Othellem.

Ve druhé části se tempo zvolnilo, dění zpřehlednilo a diváci si naplno užili procházku Snem noci svatojánské, Othellem a dalšími tituly, v nichž se blýskli svým uměním všichni účinkující. Koncert gradoval od lyriky až k folkové a hiphopové hravosti a energii. A nakonec se na jeviště dostavil v monumentální podobě i sám William Shakespeare.

Koncert pro Mr. Shakespeara dokázal, že Daniel Fikejz si se Shakespearem rozumí a je výborný muzikant.

Radmila Hrdinová, Právo

30. 7. 2022